Здоровий спосіб життя

При фізичній роботі настає, як наслідок виснаження енергетичних ресурсів організму при надмірному накопиченні в працюючих м'язах і в крові продуктів обмінів. Процес стомлення наростає поступово, що супроводжується поступовим посиленням суб'єктивних відчуттів втоми: працездатність знижується, з'являється скутість м'язів, дихання стає частим і поверхневим, серцебиття частішає, виникають інші ознаки стомлення.

З'являється непереборне бажання припинити роботу. Весь цей комплекс несприятливих відчуттів носить назву «мертвої точки». При деякому вольовому зусиллі, при вмілому і свідомому регулюванні дихання (подовжені форсовані видихи) ці несприятливі відчуття  проходять, поступаючись місцем «другому диханні»: дихання стає повільним і глибоким, пульс - більш рівним, з'являється легкість у рухах. Це полегшення з фізіологічної точки зору пояснюється тим, що всі системи організму стали працювати синхронно, узгоджено, посилився процес виведення з організму шлаків - продуктів м'язової діяльності. Змагальний досвід і хороша тренованість дозволяють долати стан «мертвої точки» відносно безболісно, з кожним стартом все легше і легше.

Явища стомлення проходять поступово в результаті відпочинку. Правильно організований відпочинок передбачає нормальний сон, повноцінне харчування, м'язовий спокій, або перемикання на інший вид фізичної діяльності. Це дозволяє не тільки відновити розтрачені сили, але і збільшити їх запас (явища супервідновлення, або суперкомпенсації). Недотримання ж вимог до організації відпочинку може привести до хронічній втоми і перевтоми.

Джерело: издательство "Высшая школа", г. Москва, 1989 г, Книга - "Физическое воспитание"

 

PS: Будемо вельми вдячні, якщо Ви поділитесь даним матеріалом зі своїми друзями в соц.мережах.