Здоровий спосіб життя

Рана - це пошкодження тканин з порушенням цілісності шкірних покривів, або слизових оболонок. У спортсменів частіше бувають забиті рани (від падінь, ударів ключкою, бутсою), колоті (списом, шипами, фехтувальним зброєю), різані (коньком, гострим предметом) та інші. Її основні ознаки - розбіжність країв, біль, кровотеча. Рани небезпечні тим, що можливі втрата крові і зараження.

Перша допомога при пораненні - зупинка кровотечі і попередження забруднення поверхні рани. Зупинити кровотечу можна різними способами. При наданні першої допомоги частіше застосовують механічні способи: піднімання кінцівки, максимальне згинання в суглобі. Притискання артерії до прилеглої кістки, за рахунок накладення пов'язки, джгута, що здавлює. Зміст всіх цих способів в механічному стисненні кровоносної судини для негайної зупинки кровотечі.

При артеріальній кровотечі судину притискають до кістки в певних точках, після чого застосовують інші способи зупинки кровотечі. Слід знати, що пов'язку чи джгут не роблять зайво тугими, достатньо тільки зупинити кровотечу. Джгут і пов'язка не можуть залишатися накладеними більше двох годин, так як виникає небезпека омертвіння тканин через недостатнє кровопостачання ділянок тіла, розташованих нижче джгута (закрутки).

 

Попередження забруднення рани - дуже важлива умова правильного надання першої допомоги. Проникші в рану мікроби можуть викликати місцеве, або загальне гнійне зараження. А також такі важкі захворювання, як газова гангрена. Шкіру навколо рани обробляють 5 - 10 -відсотковим розчином йоду, або 2 -процентним розчином зеленки. Всі ці дії виконують стерильним ватним тампоном, чисто вимитими руками, не торкаючись рани. Після цього на рану накладають стерильну пов'язку і потерпілого негайно доставляють до лікаря. Витирати, або промивати рану не можна, так як при цьому можна внести інфекцію.

 

Джерело: издательство "Высшая школа", г. Москва, 1989 г, Книга - "Физическое воспитание"

PS: Будемо вельми вдячні, якщо Ви поділитесь даним матеріалом зі своїми друзями в соц.мережах.