Здоровий спосіб життя

Відомо, що фізична праця, заняття фізкультурою і спортом викликають підвищену витрату енергії.

У медичній і фізкультурної практиці використовуються різні способи дозування та обліку рухової активності людини: за кількістю часу, витраченому на виконання фізичних вправ; за величиною пройденого шляху (пішки, на лижах, водою, на велосипеді і т п.); за кількістю кроків ходьби або бігу (вимірюється крокоміром); по пульсу - частоті серцевих скорочень (ЧСС); за величиною витраченої на дану роботу енергії (ккал, кДж), а також інші способи, більш точні, що потребують спеціальних знань та апаратури.

При розрахунках рухової активності враховується, що практично здорова молода людина (з масою тіла близько 70 кг) при активному руховому режимі і помірному харчуванні витрачає за добу близько 3000 кккал енергії, що дозволяє йому не тільки зберігати, але й зміцнювати своє здоров'я, протягом тривалого часу  підтримувати високий рівень працездатності.

Цей сумарний показник добової витрати енергії ділиться на три частини.

Основний обмін (близько 1800 ккал) - витрачання людиною енергії в повному спокої на підтримку життєвих процесів: діяльність внутрішніх органів, травлення, біохімічні реакції в тканинах, тонус м'язів та інші.

Мінімум необхідних рухів під час навчання, на виробництві та в побуті (близько 400- 600ккал ): одягання, прибирання, прийом їжі, поїздки на навчання, роботу і назад, виробнича діяльність, відпочинок та інші.

Тренування при  фізичних навантаженнях (обмін в межах 600 - 800 ккал і більше): тривала ходьба, біг, заняття фізичними вправами (ранкова гімнастика, виробнича гімнастика, спортивне тренування), плавання, веслування, лижна або велосипедна прогулянка, катання на ковзанах, спортивні ігри та інші.

Спортсмени, активно тренуються і беруть участь у змаганнях, відрізняються високим рівнем рухової активності, великою витратою енергії на фізичну роботу. Заповнення витраченої енергії - одне з важливих завдань кожної людини, особливо фізкультурника чи спортсмена. І справа не тільки в кількісному складі їжі, її калорійності. Коли ми говоримо про раціональне харчування, то маємо на увазі низку важливих до нього вимог. По-перше, регулярність прийому їжі і обгрунтований розподіл добового раціону (набору продуктів харчування в перебігу дня). По-друге, відповідність сумарної калорійності харчових продуктів добової витрати енергії людини. По-третє, якісний склад їжі - в ній обов'язково мають міститися речовини і мікроелементи, так необхідні для фрмування  тканин і органів, для нормального протікання фізіологічних процесів.

 

Джерело: издательство "Высшая школа", г. Москва, 1989 г, Книга - "Физическое воспитание"

 

 

PS: Будемо вельми вдячні, якщо Ви поділитесь даним матеріалом зі своїми друзями в соц.мережах.